Postovani doktore, prije mjesec dana mi je izolovan Streptococcus beta haemolyticus grupe A, 40%. Pila sam antibiotike (Ospen), a 10 dana nakon posljednje tablete, ponovo sam uradila bris grla. Nalaz je pokazao blagi porast Streptococcus beta haemolyticus bakterije. Dakle, nista u procentima. Antibiotici nisu 100% unistili bakteriju. Da li trebam biti zabrinuta zbog toga? Da li trebam ponovo poceti uzimati antibiotike (na bazi pencilina)? Trenutno ispirem usta i zdrijelo Dioralom? Da li je moguce da mi to pomogne? I, da li ova bakterija, cak i ako nije zastupljena u vecem procentu, moze izazvati reumu? Unaprijed zahvalna!

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Postovana,
      Bakterija koju ste pomenuli da je izolovana u brisu grla predstavlja patogenu bakteriju, sto znaci da moze izazvati bolest. Ta vrsta bakterije moze izazvati upalu gornjih respiratornih puteva, upalu bubrega, zglobova i slicno. Neke osobe normalno u grlu nose ovu bakteriju, tj. predstavljaju kliconose. U svakom slucaju, treba sprovesti antibiotsku terapiju kako bi se izvrsila eradikacija bakterija. To sto jedna antibiotska terapija nije uspela ne treba da Vas brine. Treba sacekkati 10 dana, pa ponoviti terapiju drugim antibiotikom. Ispirajte grlo cajem od zalfije, ili nekim antiseptickim sredstvom koje mozete kupiti u svakoj apoteci. To ce  biti dovoljno da se oslobodite problema koji Vas muci.
      Pozdrav!
      Doc. dr sc. Milan Rancic