posle uspostavljene dijagnoze GLAUCOMA SIMPLEX, (, izmjereno TOS 33; TOD 27,) prepisan je XALATIN . Posle 4 dana upotrebe XALATINa izmjereno u glaukom kabinetu TOS 24 TOD 21 i pridodat GLUMOL PITANJE : Treba li se (i koliko) čekati na potpuni efekat XALATINA ili se treba odmah pridodati XALATIN (u kabinetu za glaukom je nadjen apsolutni skotum u donjoj polovini na oba oka )

    Odgovoreno: 05. 12. 2022.
    • Lek Xalatan  snižava vrednosti očnog pritiska za oko 25%-30%, sam Xalatan nije dovoljan da snizi Vaše vrednosti očnog pritiska do željenog i ciljnog nivoa, a to bi kod Vas svakako bilo ispod 15mmHg s obzirom da imate već ozbiljne ispade u vidnom polju, tj, da očigledno već duže vreme imate povišene vrednosti očnog pritiska, koji su tek sada otkriveni...glaukom  je upravo zbog toga veoma podmukla bolest, jer u početku  ne daje  nikakve simptome, sve dok ne dođe do značajnih ispada u vidnom polju i pada u vidnoj oštrini.