Postovani, Imam petomesecnog sina koji od rodjenja ima problem sa suznim kanalom i krmeljanjem. U brisu mu je prisitna streptokok pneumonie, do sada je svaki put lecen eritromicin kapima 6 x dnevno, 10 dana. Bude bolje dok traje terapija. Primio je drugu dozu vakcine synflorix. Radimo masaze ociju. Do kada bi trebalo da se to sredi samo od sebe, ili ukoliko se to ne desi kako izgleda intervencija i postoperativni tok? Hvala

    Odgovoreno: 05. 04. 2020.
    • Poštovani,

      Ukoliko se do 12 mes. starosti ne uspostavi, spontano, prohodnost suznog kanala, indikovana je intervencija.

      Intervencija se radi u opštoj anesteziji i podrazumeva endoskopski pregled nosa, sondiranje i propiranje suznih puteva i postavljenje specijalnog silikonskog stenta, koji se vadi nakon 3 mes., bez anestezije, u ambulanti.

      Nakon intervencije 2-3h se ide kući, terapija su kapi isprejevi za nos.

      Moguć je povratak normalnim aktivnostima već sledeći dan.

      S poštovanjem,

      Dr Zoran Žikić

      www.okuloplast.rs