Skoro deset godina nosim meka kontaktna sociva, trenutno nosim Optix O2. Pre nekoliko dana u desnom oku je pocelo da me grebe ispod kapka, moj oftalmolog mi je rekao da je u pitanju alergija drugi stadijum (gama papilom??? tako ne?to) i prepisao mi je Na-cromoglicat. Ja sam zaboravila da pitam da li da stavljam kapi i u levo oko, koje je u redu, i da li postoji mogucnost da se pojavi alergija i na njemu. Sada vama obracam u nadi da ce te razresiti moju dilemu. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 04. 07. 2007.

    • Veoma je važno da prilikom nošenja kontaktin sočiva vodite računa i o higijeni i ruku i o higijeni sočiva ( što Vi verovatno i činite). Kontaktna sočiva mogu biti kontaminirana proteinima i lipidima iz suznog filma, deskvamiranim epitelnim ćelijama ili zagađenjima iz okoline ili kozmetičkim preparatima. Infekcije mogu biti izazvane patogenim i nepatogenim bakterijama i gljivama. Alergijsa reakcija na sočivo je takođe veoma prisutna u praksi. Crvenilo konjunktive, svrab, pečenje, pojačano suzenje,otok kapaka, osećaj stranog tela u oku su neki od simptoma. Za vreme dok ste pod terapijom bilo bi neophodno da ne nosite sočiva i da lekove stavljate, po uputu vašeg oftalmologa, u oba oka, jer obično, simptomi zahvataju oba oka.