Postovana doktorice, imam jedno pitanje za Vas a tice se kontaktnih sociva.Imam miopiju i nosim meka sociva od 2000 godine.Sada se javio problem jer sam se zasitio istih i moje oko ih ponekad tesko podnosi.Procitao sam negde da se mogu nabaviti Nocna sociva, pa me zanimaju vasa iskustva sa njima i da li su stigla u Srbiju?Takodje napominjem da mi je dioptrija konstantna vec 1,5 godinu i levo oko mi je -5.25 a desno -4.75 i imam 21,5 godinu.  Takodje me zanimaju Vasa iskustva sa laserskim nacinom skidanja dioptrije i da li je to 100% efikasno i da li vredi pokusati i koja je klinika najbolja za to? Nadam se da nisam postavio puno pitanja i da cete mi odgovoriti! Hvala unapred!

    Odgovoreno: 28. 06. 2007.

    • Indikacije za nošenje kontaktnih sočiva su medicinske: sva stanja kod kojih se dobra vidna oštrina može postići samo kontaktnim sočivom (npr. visoke kratkovidosti, visoka dioptrija samo na jednom oku) i estetske: kod pacijenata koji ne žele da nose naočare ili iz praktičnih razloga - kod sportista, i nekih zanimanja S medicinske strane sočivo vrlo često daje bolju vidnu oštrinu ( i do 30% u odnosu na korekciju naočarima), pruža maksimalni komfor, ne žulja, pruža čitav niz naizgled banalnih prednosti pred naočarima kao npr. ograničavanje vidnog polja okvirom u pojedinim pravcima gledanja, magljenje stakla, žuljanje na nosu ili iza uha, ružna navika podizanja naočara koje klize na nos i slično. Preporučuju se kod bavljenja sportom ili drugim telesnim aktivnostima. Danas postoje nekoliko tipa kontaktnih sočiva: meka, polutvrda ili gaspropusna i tvrda kontaktnasočiva. Meka sočiva mogu biti dnevna, mesečna ili godišnja, mogu imati veći ili manji procenat vode koji određuje da li se moraju skidati svakodnevno ili se nose produženo ( verovatno da ste Vi pročitali o tzv.noćnim sočivima koja zapravo podrazumevaju njihovo ne skidanje ) Primena laserske tehnologije u promeni zakrivljenosti rožnjače, i time u terapiji različitih oblika refraktivnih mana oka, postoji više od jedne decenije. Prema statističkim podacima preko milion pacijenata godišnje u svetu se podvrgava ovoj proceduri. Stopa uspeha, tj. normalna vidna oštrina bez korekcije postiže se kod 90-95% operisanih. Postoji veći broj klinika kod nas koja se bave ovom hirurgijom ali Vam ja savetujem prethodnu konsultaciju sa Vašim oftalmologom.