Postovana, Majci (54) je dijagnostifikovana degenerativna katarakta i zakrecenje krvnih sudova u ocima. Desno oko je vise zahvaceno nego levo tako da ona vec oseca smetnje. Takodje joj je receno da se bolest ne moze sanirati hirurskim putem te da se moze samo usporiti napredovanje bolesti dok konacno ne izgubi vid. Mene zanima vase misljenje o bolesti, njenoj brzini napredovanju, kao i o eventualnim nacinima lecenja. Unapred zahvalan na odgovoru, Davor Jaksic

    Odgovoreno: 09. 06. 2007.
    • Katarakta, zamućenje očnog sočiva, može nastati zbog raznih uzroka: oboljenja majke ili ploda u toku trudnoće (urođene katarakte), genetskih poremećaja (juvenilne katarakte), hroničnih oboljenja organizma (dijabetes), dugotrajne upotrebe lekova (kortikosteroidi), dejstva jonizujućeg zračenja, očnih oboljenja (iridociklitis, glaukom), povrede oka oštrim ili tupim predmetom (traumatske katarakte) ali je najčešći uzrok nastanka katarakte proces starenja. Jedini način lečenja katarakte je hirurški. Uprkos brojnim istraživanjima do sada nije pronađen ni jedan pouzdan vid prevencije katarakte ili njenog medikamentoznog lečenja. Postoje stanja i oboljenja oka koja mogu uticati da, uprkos uspešnoj operaciji, vidna oštrina bude manja od očekivane, kako je i kod Vaše majke zbog degenerativnih promena na očnom dnu. Što se tiče brzine napredovanja bolesti ne može se tačno predvideti, ali u svakom slučaju ima progresivni karakter.