Postovani,
Imam 24 godine i dijagnostikovan ocni pritisak. Bez terapije je na klinici prilikom izrade krive u 3 dana dijagnostikovana razlika od 24 do 28mmHg na oba oka. Na desnom je dioptrija -0.75 a na levom -0.25. Od aprila 2007 godine sam na xalatanu jednom uvece. U zadnje vreme se bavim pojacanim fizickim aktivnostima i idem u teretanu(koristim povremeno proteinske napitke i kreatin), s obzirom da sam pre dijagnostikovanja bolesti, do pre 3 god bio aktivan sportista. U skorijem periodu je pritisak na oba oka aplanaciono 21mmHg. Za sada nema promena u vidnom polju. Interesuje me da li je ova visina pritiska opasna po ocni nerv, tacnije kad se radi o duzem periodu (Imam 24 god). Tacnije, da li treba ipak da prestanem sa teretanom, jer ne znam koliki ucinak je nacinila u pogorsanju. Inace posto sam dipl. mas. ing, posao mi ne dozvoljava mnogo odmora ociju (cesto crtanje na racunaru). Sta mi preporucujete da cinim i kakva su Vasa iskustva sa pacijentima. Takodje me interesuje da li postoji nesto sto obara ocni pritisak, zmurenje ili zelenilo i slicno. Cega bi trebalo da se klonim?
Unapred hvala,
Glaukom je bolest očiju, gde unutrašnji pritisak u očima narasta toliko, da oštećuje očni živac i dovodi do postepenog ali nepovratnog gubitka vida. Glaukom je hronična bolest, ne može se sprečiti u nastanku, ali postavljena dijagnoza na samom početku bolesti i pravilna terapija može kontrolisati tok. Glaukom se najčešće javlja kod osoba nakon 40 godina života i jedna je od vodećih bolesti koja dovodi do slepila. Rezultat i najuspešnije terapije sastoji se u tome da se proces kompenzuje, tj. da se funkcije oka zadrže na nivou koji dozvoljavaju već nastala oštećenja. Uspeh je kada se u narednom periodu stanje oka i funkcije vida ne pogoršavaju. Dobro je što ste Vi na vreme uočili postojanje povišenog IOP i krenuli sa terapijom. Kao mlad čovek, trebalo bi da nastavite sa svim životnim aktivnostima, ali bi smanjenje u naprezanju (intenzivan fizički napor) bilo poželjno.Bilo bi dobro, da lekar koji Vas leči, popriča sa Vama o najkonkretnijim problemima i posavetuje Vas o svemu što uključuje terapiju: upotreba leka, način života i ishrane, psihička stabilnost, poslovi kojima bi trebalo da se bavite i slično.
Pitanje broj: #6707
Postovani, Imam 24 godine i dijagnostikovan ocni pritisak. Bez terapije je na klinici prilikom izrade krive u 3 dana dijagnostikovana razlika od 24 do 28mmHg na oba oka. Na desnom je dioptrija -0.75 a na levom -0.25. Od aprila 2007 godine sam na xalatanu jednom uvece. U zadnje vreme se bavim pojacanim fizickim aktivnostima i idem u teretanu(koristim povremeno proteinske napitke i kreatin), s obzirom da sam pre dijagnostikovanja bolesti, do pre 3 god bio aktivan sportista. U skorijem periodu je pritisak na oba oka aplanaciono 21mmHg. Za sada nema promena u vidnom polju. Interesuje me da li je ova visina pritiska opasna po ocni nerv, tacnije kad se radi o duzem periodu (Imam 24 god). Tacnije, da li treba ipak da prestanem sa teretanom, jer ne znam koliki ucinak je nacinila u pogorsanju. Inace posto sam dipl. mas. ing, posao mi ne dozvoljava mnogo odmora ociju (cesto crtanje na racunaru). Sta mi preporucujete da cinim i kakva su Vasa iskustva sa pacijentima. Takodje me interesuje da li postoji nesto sto obara ocni pritisak, zmurenje ili zelenilo i slicno. Cega bi trebalo da se klonim? Unapred hvala,
Odgovoreno: 19. 06. 2008.Glaukom je bolest očiju, gde unutrašnji pritisak u očima narasta toliko, da oštećuje očni živac i dovodi do postepenog ali nepovratnog gubitka vida. Glaukom je hronična bolest, ne može se sprečiti u nastanku, ali postavljena dijagnoza na samom početku bolesti i pravilna terapija može kontrolisati tok. Glaukom se najčešće javlja kod osoba nakon 40 godina života i jedna je od vodećih bolesti koja dovodi do slepila. Rezultat i najuspešnije terapije sastoji se u tome da se proces kompenzuje, tj. da se funkcije oka zadrže na nivou koji dozvoljavaju već nastala oštećenja. Uspeh je kada se u narednom periodu stanje oka i funkcije vida ne pogoršavaju. Dobro je što ste Vi na vreme uočili postojanje povišenog IOP i krenuli sa terapijom. Kao mlad čovek, trebalo bi da nastavite sa svim životnim aktivnostima, ali bi smanjenje u naprezanju (intenzivan fizički napor) bilo poželjno.Bilo bi dobro, da lekar koji Vas leči, popriča sa Vama o najkonkretnijim problemima i posavetuje Vas o svemu što uključuje terapiju: upotreba leka, način života i ishrane, psihička stabilnost, poslovi kojima bi trebalo da se bavite i slično.
Pregledajte odgovore po oblastima