Postovana doktorko,jos kao dete primetila sam da kada prekrijem dlanom desno oko na levo veoma slabo vidim,bilo da su u pitanju predmeti u mojoj blizini ili malo dalje.Sada imam 28 god i pre nekoliko dana slucajno sam(prvi put)posetila ocnog lekara.On je prosto bio sokiran koliko samim problemom toliko i cinjenicom da se nikad ranije nisam obratila nekom lekaru.Naime konstatovao je da imam astigmatizam(urodjeni)na l.oko.Totalno sam zbunjena jer nikad ranije nisam baratala sa ikakvim podacima u vezi istog.Napomenuo je i da je u mom interesu da svakodnevno nosim naocare i da za 2 meseca obavezno dodjem na kontrolu(po vecu dioptriju).Trenutno nosim naocare O.D sph 000 cyl +0,25 ax 60 O.S sph 000 cyl -1,50 ax 20 Ja jednostavno ne razumem nista od ovog,a Dr. je napomenuo da mi je dioptrija na l.oko 4,5,ali da ne smem odmah da nosim toliku dioptriju.Suprug ima takodje urodjeni astigmatizam,ali na d.oko(-3,ax 180)Interesuje me kakve su mogucnosti da nasa petogodisnja cerkica ima isti problem?

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    • Za korekciju Vaše vidne funcije, u onom obimu, u kome bi ste bili zadovoljni, je sada kasno. Zaista nije retkost da slučajnim pregledom mnogi pacijenti otkriju slabovidost, češće na jednom oku. Ono što bi trebalo sada da učinite je kontrola Vašeg deteta. Ona ima sve predispozicije, s obzirom na nasledni faktor, da takođe ima neku refrakcionu anomaliju i smanjenje vidne oštrine.