Prije 8 godina sam primjetila na lijevom oku,gornji kapak,ispadanje trepavica,prilikom skidanja maskare.U pocetku nisam tom pridavala veliki znacaj,a kako se to nastavilopri skidanju maskare otisla sam kod oftalmologa koji mi je rekao da je u pitanju blefaritis i dao mi je dexametazon-neomicin kapi i mast,utrljavati u rubove kapaka.Stanje se malo poboljsalo,ali se nakon kraceg vremena vratilo na staro.Otisla sam do drugog oftalmologa koji mi je rekao da ni slucajno ne koristim gore navedenu terapiju vec samo higijena kapaka i hloramfenikol.Stanje je isto.Prode po mjesec dva trepavice ne opadaju pa opet krenu opadati,u zadnje vreme i na desnom oku.U prethodnim odgovorima ste naveli da one opadaju u ulceroznom stadiju,ali meni kapci izgledaju normalno bez ulceracija,a trepavice mi opadaju od prvog dana.Na donjim kapcima stanje je znatno bolje,i kada ispadnu na nekom mjestu tu i izrastu.Opadaju one najvece trepavice,u gornjem redu.Nigdje na drugim kosmatim djelovima nemam prob! lem,niti na kozi.Kapci izgledaju normalno,bez ranica i ulceracija,caknemam ni svrab.Trepavice su bile jako guste i duge,sad su jaako proredene,posebno lijevi gornji kapak,i mene to uzasno frustrira,24 su mi god.,pa bi mi Vase misljenje znacilo ogromno.Molim Vas odgovor na sl.pitanja.Da li ce trepavice ponovo da izrastu?Da li su krajnici koji su mi konstantno crveni moguci uzrok?Da li uzrok moze biti bakterija pronadena u nosu?Da li uzrok moze biti alergija na sminku?Mopgu li necim pomoci njihov rast?Molim vas za savjet sta dalje da radim da sprijecim gu bitak trepavica..Oprostite na opsirnosti ,unaprijed Vam se beskrajno zahvaljujem.

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    • Gubitak trepavica (madarosis), osim što predstavlja jedan značajni kozmetički problem, veoma često, prati ili je čak predklinički znak mnogih bolesti. Inflamacija (blepharitis) kapaka izazvana infekcijom, najčešće stafilokokom, seborea, trauma ili alergija, najčešće na vodootporne maskare, dovode do gubitka trepavica. Autoimuna oboljenja (Lupus erythematosus), tumori, endokrini poremećaji (hiper ili hipotireoza, hypopituitarisam, hypoparathyroidisam), kongenitalne anomalije, lekovi ili toksini, psihički stresovi ili pak razna kožna oboljenja, mogu takođe biti razlog gubitka i trepavica i obrva. Identifikacija razloga kao što vidite nije baš jednostavna. Stoga ni jedan od lekara nije pogrešio, ni jedan od ta dva leka koje ste stavljali neće naneti štete. Krenite sa kompletnom laboratorijskom dijagnostigom, brisom oka i ponovnom konsultacijom sa Vašim oftalmologom.

Komentari na pitanje: #3061

    • Imam devojčicu od 11godina i od prošle godine su joj počele ispadat trepavice. Prvo je pocelo cesanje a onda sam mislila da sama počela da ih čupa. Na žalost pojavili su se veći razmaci bez trepavica. Može te li zamislit kako je to majci teško kad vidi jer ona još nije svesna toga. Bili smo kod doktora, koristili hloropenilk uradili ispitivanje kompletno preko krvi, bili kod dermatologa al ništa. Sad su počele i na donjem kapku. Nemogu da se pomirim sa tim duša me boli. Pišem vam sa tim jer navodi te, , stres, ,. Da li cura koja piše stresuje lako. Jer moja curica je prvo dijete je ljubomorna i želi da je najbolja u svemu. Nisam tu videla ništa loše. Da li ima neko savet još neki? Hvala unaprijed svima ko odgovori. Pozdrav