devojcica mi ima 5, god , primetila sam da joj oci kad pogleda da na gore razilaze .Lekari su mi rekli da samo umisljam sve dok je nisam odvela do Klinickog centra u Beogradu . tamo joj je nadjen sindrom V . receno je da nosi naocare. Tada je krenula sa +0.75 na levom oku i desno oko +1.75. sad vec posle godinu dana ona ima +2na levom i 2.25 na desnom . Recitemi MOLIM VAS nesto vise jer se plasim da ce doci do operascije u sedmoj godini.Unapred hvala .spostovanjem .

    Odgovoreno: 06. 02. 2008.
    • Paralelan položaj i pokretljivost oba oka omogućeni su saradnjom četiri prava i dva kosa mišića koji leže na očnoj jabučici. Strabizam je svaki poremećaj paralelnog položaja očiju. Stanje kada jedno ili oba oka idu u stranu u bilo kom pravcu. Najvažnije podatke u ranom uzrastu svakako mogu dati roditelji, koji prvi uočavaju nedostatak deteta i veoma je dobro što niste odustali od daljih konsultacija i pregleda i što ste dobili pravu dijagnozu u pravo vreme. Samo pravovremeno učinjen pregled, otklanjanje uzroka za nastajanje slabovidosti, propisivanje i nošenje odgovarajućih naočara, dosledno sprovođenje okluzije oka ili vežbanje na aparatima, mogu dovesti do pravilnog razvoja vidne funkcije. Da li će biti operacije ili ne, može da Vam kaže oftalmolog koji vodi Vaše dete. Budite uporni i istrajni jer samo na taj način pomažete svom detetu da u budućnosti ima normalnu vidnu oštrinu, što znači da u daljem životu može da odabere željeno zanimanje, naročito u vreme savremene tehnologije, koja ima povećane zahteve.