Moja majka koja ima 54 godina,izrazito gojazna osoba, pati od dijabetesa vise od 10 godina ali u poslednje 2 godine insulinski je zavisna (68  jedinica dnevno). Pre godinu dana dosta joj se smanjio vid (za 80%) a uzrok je kazu lekari pucanje kapilara i da se javilo veliko krvarenje.Kazu da je to oreopatija ako nisam pogresno napisala. Interesuje me da li je moguce da se njoj vid vrati bar za nekih 20-30% ili je ta bolest  neizleciva. Od lekova koristi Hemoral Forte i alfalipoinsku kiselinu po  preporuci engokrinologa. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 05. 02. 2008.
    • Šećerna bolest (Diabetes mellitus) je poremećaj metabolizma ugljenih hidrata. Posledice šećerne bolesti su retinopatija, nefropatija i neuropatija. Retinopatija se po kliničkim karakteristikama može podeliti na neproliferativnu i proliferativnu. Kod neproliferativne retinopatije dolazi do kesastih ili saćastih proširenja krvnih sudova ili njihovih suženja, krtosti i lakog pucanja i pojave eksudata. Kod proliferativne retinopatije dolazi do masovnih krvarenja na retini, ili u staklastom telu, formiranja novih krvih sudova, koji veoma lako pucaju i u kasnijoj fazi proliferišu. Ovaj oblik se završava mnogobrojnim komlikacijama i gubitkom vida. Lečenje retinopatije je vrlo složeno, dugotrajno neizvesno i ne uvek sa dobrim rezultatima, podrazumeva lečenje šećerne bolesti, internistička terapija, laser fotokoagulaciju i u krajnjem slučaju vitrektomiju. Skoro da svaki peti dijabetičar kod nas ima retinopatiju i kod većine se samo radi o lakšem obliku sa delimičnim smanjenjem vidne funkcije. Redovne kontrole na 6 meseci su obavezne.