postovana doktorko moj sin ima 2.5 godine a ima dioptriju -6 na oba oka,i  zato nosi naocare -4.Interesuje me da li ima sanse da se dioptrija smanji.  dijagnoza oftamologa je miopia interesuje me nesto vise o tome.unapred  zahvalna

    Odgovoreno: 21. 01. 2008.

    • Miopija, kratkovidost, je refrakciona anomalija, kod koje je očna jabučica duža od normalne, ili je, pak, rožnjača zakrivljenija nego uobičajeno. Zato se slika stvara ispred mrežnjače, što rezultuje smanjenjem vidne oštrine na daljinu, dok je vid za blizinu očuvan. Kratkovidost je nasledna, obično se javlja u školskom uzrastu, povećava se u periodu rasta, a zaustavlja se sa prestankom telesnog rasta. Neophodno je da Vaše dete ima stalnu kontrolu kod oftalmologa (na 6 meseci) i da redovno nosi naočare.