Postovanje,  utvrdjeno mi je da imam Miopju.Dioptrija mi je  L. -11 a D.-6,50.Nosim sociva vec duze vreme,mene zanima operacije koje se  izvode laserski u cilju smanjenja dioptrije kolko su uspesne,i od cega  zavisi da li ce se dioptrija vratiti?  Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 21. 01. 2008.

    • Kod miopije, kratkovidosti, očna jabučica je duža od normalne, ili je, pak, rožnjača zakrivljenija nego uobičajeno. Zato se slika stvara ispred mrežnjače, što rezultuje smanjenjem vidne oštrine na daljinu, dok je vid za blizinu očuvan. Kratkovidost je nasledna, obično se javlja u školskom uzrastu, povećava se u periodu rasta, a zaustavlja se sa prestankom telesnog rasta. Primena laserske tehnologije u promeni zakrivljenosti rožnjače, i time u terapiji različitih oblika refraktivnih mana oka, postoji više od jedne decenije. Prema statističkim podacima preko milion pacijenata godišnje u svetu se podvrgava ovoj proceduri. Stopa uspeha, tj. normalna vidna oštrina bez korekcije postiže se kod 90-95% operisanih. LASIK (Laser In Situ Keratomileusis) je metoda kojom se, pomoću ekscimer lasera, koriguju refrakcione anomalije. Postoje i druge metode: Fotorefraktivna keratektomija (PRK), LASEK, modifikovani PRK i Epi-LASIK.