Dobar dan.Imam 28 godina i neki vid ostecenja makule.Naime,9 godina imam  dioptriju -6,na levom oku mi je ove godine konstatovana dioptrija -7 a na  desnom -9.Medjutim moj problem je sto mi se na desnom oku pocela kriviti  slika,odnosno ivice slike.Odmah sam se obratila lekaru i receno mi je da  tome nema leka.Nakon 2 meseca izgubila sam potpuno centralni vid,ne mogu  citati ni sa socivima ni bez njih.Pojavila se kruzna mrlja u centru koja  je sivkasta i ne vidim da citam,ako gledam vas u lice,ne vidim lice  vase,sve ostalo telo vidim.Radili su mi fluorescenciju,konstatovali da je  protok krvi dobar i receno mi je da se pomirim sa sudbinom da na desno oko  nikada vise necu videti.Pritom su mi rekli da nista ne radim,nemam nikakvu  terapiju.Uzasno mi je tesko,posto se na levom oku sada pojavilo dosta  onako kruzica i koncica koje padaju,pa se plasim da mi ne zahvati i drugo  oko i oslepim potpuno.Ima li leka mojoj bolesti.

    Odgovoreno: 17. 01. 2008.

    • Degenerativne promene u makuli (žuta mrlja) su jedan od gorućih problema u oftalmologiji. Javlja se u više oblika, ali je najčešća forma vezana za stariju populaciju i nosi naziv senilna makularna degeneracija (ARMD). Ređe forme viđaju se u urođenim degenerativnim, progresivnim oboljenjima (juvenilna makularna degeneracija), ili kod visoke kratkovidosti. Makula može biti oštećena i kod nekih sistemskih ili infektivnih oboljenja. Rezultat oštćenja makule je poremećaj centralnog vida (kako Vi i opisujete), bez mogućnosti korekcije naočarima, uz očuvanje perifernog vida, tako da se ne radi o kompletnom slepilu. Na žalost promene koje su postepene i bezbolne (smanjene kontrastne osetljivosti, smanjene vidne oštrine, pojave mrlje u centru vidnog polja (centralni skotom), ili krivljenje slika...), dovode do znatnog pada vidne oštrine i do gubitka sposobnosti čitanja. Nema specifične terapije u slučaju suve makularne degeneracije. Savetuju se: vitamini, gingko preparati, izbegavanje pušenja, zaštita od jake, pretežno plave svetlosti. Pomagala u vidu lupa ili teleskopa takođe mogu biti od pomoći. Hirurški pristup koji je poslednjih godina u zamahu je tzv. translokacija, ili “premeštanje” makule, gde se cela mrežnjača rotira tako da makula “pada “ na zdrav deo sa očuvanim pigmentnim epitelom. Ono što je neophodno za Vas, uz pridržavanje pomenute nespecifične terapije, je redovna kontrola kod oftalmologa na 6 meseci.

Komentari na pitanje: #2430

    • Imao sam sličan problem, s tim što kod mene nije došlo do krivljenja makule. Isti simptomi končići, žute fleke, vidio samo konture lica. . . Potraži dr. Ankicu paović. Bio sam na klinici "miloš" gdje su mi rekli da ne diram ništa i da će proći ali je meni bivalo sve gore i gore. Onda sam čuo za doktoricu ankicu i ona me je liječila sa kortikosteroidima.