Postovana dr Mancic,  Pazljivo sam procitala sva pitanja do sada vama upucena i nigde ne nadjoh  problem slican svom.  Imam 52 godine i pre godinu dana sasvim slucajno, na sistematskom  pregledu, otkriveno je da imam disrofiju roznjace. Receno mi je da je to  tako kako je ne moze se leciti , a ako nekada bude potrebno mora se  izvrsiti transplatacija.  Zanima me , obzirom da su mi rekli da e to nasledno oboljenje , mada ja  neznam da iko od moje rodbine to ima, dakle u kom zivotnom dobu se to  pojavljuje i dali je potrebno da moja deca obave preglede u tom pravcu.  Sta kaze vase iskustvo za slucaj slican mom i sta mi vi predlazete.  Hvala.

    Odgovoreno: 16. 01. 2008.

    • Oštećenja rožnjače mogu biti posledica degenerativnih i distrofičnih promena. Distrofija rožnjače je stanje u kome jedan ili više delova rožnjače gube svoju normalnu prozračnost, postaju magloviti. Postoje više od 20 vrsta distrofije rožnjače i imaju neke tipične karakteristike: uobičajeno su nasledne, podjednako napadaju oba oka, nisu uzrokovane spoljašnjim faktorima (povredama), uglavnom napreduju postepeno, većina zahvata prvo jedan sloj, a zatim može da se proširi na ostale slojeve rožnjače, uglavnom se javljaju i kod muškaraca i kod žena koji nemaju neke druge bolesti. Distrofije rožnjače utiču na vidnu oštrinu u različitim stepenima. Kod nekih dovode do ozbiljnih oštećenja vida, a kod drugih nema promena i dijagnostikuju se prilikom nekog rutinskog očnog pregleda. Vama savetujem kontrolne oftalmološke preglede jednom godišnje, kako bi ste pratili tok bolesti, a svoju decu, naravno, uputite na rutinski pregled.