dobar dan,   interesuju me neke informacije u vezi lecenja bolesti NISTAGMUS  HORIZONTALI.  naime, jedan moj prijatelj ima taj poremecaj urodjeno.ima 30 godina,  inace nosi kontaktna sociva veoma male dioptrije + ili - 0.25.  manifestuje se veoma brzim pokretima ociju u horizontalnom pravcu.  takodje , slicno razrokim ljudima, mada to ovde nije slucaj, ima  potrebu da promenom polozaja glave u stranu, usmeri oci na primer u  sagovornika.   kakve su danas mogucnosti lecenja te bolesti, i ako postoje  odgovarajuce hirurske operacije, koliko su slozene, rizicne, i da li  se obavljaju u nasoj zemlji?   takodje da li postoji nekakva terapija koja bi ublazila dejstvo ovog  poremecaja?   puno pozdrava,

    Odgovoreno: 16. 01. 2008.

    • Kongenitalni nistagmus ne može biti izlečen. Postoje lekovi kao GABA, Baclofen i sl. koji u određenim vrstama nistagmusa mogu da dovedu do poboljšanja (smanjenje amplitude i frekvence). Nošenje korektivnih stakala, prizme, i kontaktnih sočiva ima za cilj poboljšanje refrakcionih anomalija, naročito astigmatizma, koji uvek prate nistagmus. Što se tiče hirurških intervencija postoji nekoliko procedura sa različitim stepenom uspešnosti. Retrobulbarno ili intramuskularno davanje Botox-a, smanjuje nistagmus, ali privremeno. Tenotomija, sva 4 prava mišića, takođe daje različite rezultate. Ispitivanja, u smislu poboljšanja stanja kod nistagmusa, se bave i samokontrolom od strane pacijenata, poznata kao biofeedback. Na žalost ni jedna od metoda, do sada, nije dala željene rezultate.