Imam 18 godina pre 2 god.konstatovan mi je keratokonus i preporuceno da  nosim tvrda sociva.Na njih nemogu nikako da se naviknem,cesto mi  "skliznu"sa sredine oka i to bude bolno dok ih ne vratim.Dali ima neka  alternativa tvrdim socivima.unapred hvala.

    Odgovoreno: 15. 01. 2008.
    • Keratokonus je degenerativna bolest. Nastaje usled urođene slabosti rožnjače koja, obično u pubertetu, postaje progresivno zakrivljenija nego normalno. Vremenom dolazi do istovremenog stanjenja rožnjače, povećanja nepravilnosti rožnjače, izrazitog povećavanja dioptrije, naročito astigmatizma, i smanjenja vidne oštrine. U početnim stadijumima nošenje naočara omogućuje relativno dobar vid, dok se u naprednijim staijumima, usled povećavanja nepravilnosti rožnjače, ukazuje potreba za nošenjem polutrvrdih ili tvrdih kontaktih sočiva. Oko 20 % pacijenata ima potrebu za transplantacijom rožnjače. Nova neagresivna terapijska metoda vitaminom B2 i UV zracima, očvršćuje kolagen i stabilizuje rožnjaču, te na taj način zaustavlja napredovanje keratokonusa.