Imam 50 godina i dioptriju +1.75 koja mi vec pomalo postaje nedovoljna  pri slabom danjem svetlu, pogotovu u predvecerje. Prije petnaestak dana  pojavila mi se crna " mu?ica " u vidnom polju ustvari vi?e njih .To mi se  dogodilo i pro?le godine ali mi je nestalo brzo bez ikakvih lekova. Sada  to malo duze traje i treba li da ne?to ucinim po?to nisam i?la kod doktora  zbog toga.  S po?tovanjem. Hvala.

    Odgovoreno: 15. 01. 2008.
    • Opacitati su male poluprovidne čestice u vitreusu, žlatinoznoj masi, koja ispunjava unutrašnjost oka. Mogu biti različitog oblika i veličine. Zato što se nalaze u oku, pomeraju se kako se i oko pomera. Čestice su proteini ili neke druge materije, zarobljene u oku u toku formiranja oka, neke nastaju kao posledica degenerativnog procesa, starenja, ili u slučaju nekih bolesti ili povreda. Opacitati se više uočavaju kada se gleda u nešto svetlo, beli papir ili sunčano nebo. Najčešće su opacitati, leteće mušice, kako ih i narodu zovu, bezopasni i retko smanjuju oštrinu vida. U početku su, dok se osoba ne navikne na njih, uznemiravajući i dosadni. Ne zahtevaju nikakvu terapiju.