Postovana Dr Manic, imam miopiju koja je mi je dijagnostikovana jos u  periodu srednje skole. U pocetku je ona iznosila -0.5 da bi vremenom  rasla. Pored toga imam i astigmatizam. Od 2001. godine sam poceo da nosim  meka kontaktna sociva FREQUENCY 55 koja mogu da pokriju astigmatizam  do -1.00. Na sociva sam se vrlo brzo privikao i nisam imao nikakvih  smetnji. U poslednje dve godine nosio sam -3.50 na levom oku i -3.25 na  desnom oku. Medjutim, u poslednje vreme sam primetio da mi se ostrina vida  smanjila i to na daljinu dok pri radu na racunaru nisam imao nikakvih  smetnji. Bio sam na pregledu pre nedelju dana i utvrdjena mi je  dioptrija -4.50 sa cilindrom 1.50 na levom oku i -4.00 sa cilindrom -1.00  na desnom oku. Napomenuo sam svom oftalmologu da zbog prirode posla  poslednjih dve godine provodim uz racunar i po 10 sati dnevno ali mi je on  rekao da to ne utice na porast dioptrije vec da je to iskljucivo nasledni  faktor. Medjutim, na Internetu sam procitao da bas intezivan rad na!  blizinu utice na povecanje kratkovidosti. Da li je to istina i da li  postoji bilo kakva preventivna miopiji kako bi se zaustavio njen rast?  Moram da napomenem da otkad mi se promenila dioptrija vid na daljinu mi se  popravio medjutim rad na racunaru mi je sada prilicno naporan bilo da  nosim naocare ili sociva. Molim Vas za savet.

    Odgovoreno: 11. 01. 2008.
    • U Vašem pitanju nema podatka o godinama života , što je bitno, jer se sa godinama menja oštrina vida na blizinu (tzv. staračka dalekovidost), pa je s toga potrebno da imate dioptiju za rad na blizinu. U stvari, Vama najveći problem stvara dužina rada za kompjuterom, koja dovodi do tzv. sindroma kompjuterskog vida (CVS). Sindrom kompjuterskog vida se definiše kao naprezanje očiju udruženo sa prolongiranom upotrebom kompjutera. CVS obuhvata tri grupe simptoma: probleme sa vidom (teškoće u fokusiranju, promene u percepciji boje, osetljivost na bljesak, osećaj treperenja); probleme sa očima (suvo oko, crvenilo, svrab, žarenje, povećana suznost, težina kapaka, nelagodnost pri nošenju sočiva); opšte tegobe (glavobolja, bolovi u vratu, ramenima, leđima, zamor, pospanost). Iako, za sada, nema pouzdanih dokaza da upotreba kompjutera dovodi do trajnog oštećenja očiju, niti do promene u dioptriji, ovi simptomi mogu predstavljati značajan problem.