postovana dr Ranic nosim naocare vec 10 godina. imam 22 godine. dioptrija  na levom oku je +1.25 na drugom +1 i +3. staklo na desnom oku je  cilindricno. mozete li objasniti sta to znaci. da li je moguce popraviti  vid bar na jednom oku? da li ce mi se vremenom, staroscu dipotrija  pogorsavai? da li ne nosenjem naocara mogu pogorsati vid? i dokotr mi je  jednom rekao da mi se ocni zivac nije razvijao kako treba pa zato imam dve  diptrije na jednom oku. ono sto me najvise zanima, a bila bih vam zahvalna  kada biste mi odgovorili, da li ce se to odraziti na moju buducu decu?  hvala unapred

    Odgovoreno: 10. 01. 2008.
    • Kod dalekovidosti je očna jabučica kraća, ili je rožnjača zaravnjenija, u odnosu na normalno oko. Slika se u ovom slučaju stvara iza mrežnjače, te je smanjena vidna oštrina na blizinu, a kod većih dioptrija i na daljinu. Astigmatizam se javlja kad je rožnjača nejednako zakrivljena u različitim pravcima, a najčešće u kombinaciji sa kratkovidošću ili dalekovidošću. Na taj način se slika stvara u različitim tačkam ispred i iza mrežnjače, te je vidna oštrina zamućena ili iskrivljena i na daljinu i na blizinu. Vaša dalekovidost nije velikog stepena i do sada je već poprimila konačnu dioptriju (latentna hipermetropija koja je bila sakrivena aktom akomodacije više ne postoji), te ne bi trebalo očekivati nove promene. Genetski faktor je prisutan uvek, pitanje je samo u kojoj meri će se ispoljiti kod potomaka.