Postovana dr. Manic,  Izvinjavam se unapred ako budem preopsirna ali sam zadnjih 10 godina  izmenjala gomilu oftalmologa i niko nije ozbiljno shvatio moj problem pa  se nadam problem (koji i nije veliki).  Imam 25 godina a miopija mi je dijagnostifikovana sa 11 godina.Pocelo je  sa -0.50 da bih danas imala -5.0 na oba oka.Moj problem je sto ne volim  naocare ali sam poslednjih godina prinudjena da ih nosim.Naime sa 15  godina sam pocela da nosim meka sociva medjutim lekarka mi nije dala  rasvor za svakodnevno ciscenje sociva vec mi je davala tabletice za  svakodnevno ciscenje sociva (uz naravno one za deproteinizaciju jednom  nedeljno,tada sam nosila sociva koja su se koristila do godinu dana).Elem  ,nisu mi rekli da nakon vadjenja sociva iz tog rastvora trebam da ih  isperem fizioloskim rasvorom pa sam ih ja odmah stavljala u oko direktno  iz kutijice sa rastvorenom tabletom i dobila konjuktivitis.Nakon toga  pocela sam da osecam socivo u oku,prosto kao da me zulja(a pre toga sam  savrseno podnosila sociva nisam ni osecala da ih nosim),imala sam potrebu  da kolutam ocima dok se socivo socivo prosto ne slepi i ispadne iz oka ali  sam to nekako trpela.Moj oftalmolog mi je rekao da imam gu!  ste suze ali vestacke suze nisu pomogle,drugi oftalnmolog mi je rekao da  imam ostatke konjuktivitisa leceno neodexacinom i nije pomoglo.Napominjem  da sam u medjuvremenu presla na mesecna sociva,na rastvore all in one za  ciscenje sociva(probala i Rebu i Solo care),sva moguca meka sociva koja  postoje na trzistu sam isprobala ali nista nije pomoglo sva su me zuljala  da bi pre 4 godine to postalo toliko izrazeno da sam zbog kolutanja ocima  (prilicno neprijatno u javnosti) prestala da nosim sociva i ni dan danas  ne mogu da ih nosim.Napominjem da imam astigmatizam ali ne  veliki.Interesuje me da li znate sta bi mogao biti uzrok svemu ovome,da li  je moguce da sam alergicna na socivo/rastvor i da li bih mogla da probam  gas propusna sociva odnosno da li postoji bilo kakvo resenje za moj  problem.Sve u svemu zadnje 4 godine nosim naocare silom prilika ni jedan  oftalmolog mi nije rekao nista konkretno u stilu nije ti nista pa sta ako  nosis sociva tako da sam digla ruke.  Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 08. 01. 2008.
    • Očigledno je da imate problema koji su izazvani lošim rukovanjem preparata za održavanje sočiva. Najverovatnije da je došlo do oštećenja prekornealnog suznog filma, koji za posledicu ima suvo oko. Terapija suvog oka sastoji se u primeni lokalne supstitucione terapije koja ima za cilj da nadoknadi manjak suza i da zadrži vodu u što dužem kontaktu sa rožnjačom. U tu svrhu se koriste veštačke suze, kapi koje sadrže 0.2-0.5% viskoznog, koloidnog rastvora hidroksipropilmetilceluloze (HPMC). Rastvor je izotoničan sa suzama, iste pH vrednosti i dva puta sporije prolazi kroz suzne puteve; ostaje dovoljno dugo u kontaktu sa epitelom rožnjače ne remeteći fini troslojni film, i ne smanjujući pritom oštrinu vida. Koriste se i gel-suze i slični preparati.