postovana dr.Manic  htela bih da saznam nesto o vitaminima za oci difrarel 100 i E i kako se oni koriste. S postovanjem.

    Odgovoreno: 08. 01. 2008.
    • Difrarel 100 je francuski preparat napravljen na bazi borovnice i spada u jedan od najboljih lekova ovog tipa za otklanjanje poremećaja vida (naročito noćnog vida). Lekovito dejstvo borovnice obezbeđuju ne samo vitamini i mikro elementi (naročito bakar i gvožđe), već i antocijani i tanini. Dejstvom antocijana iz borovnice poboljšava se oštrina vida. Dokazano je da borovnica djeluje najbolje na zidove krvnih sudova i regeneriše purpur retine u oku. Pored toga antocijan borovnice ima baktericidno i antikarcenogeno dejstvo. Vitamin E, tokoferol, ima ulogu u oksido-redukcionim procesima, održavanju normalne građe i funkcije skeletnih i poprečno-prugastih i srčanog mišića, ublažava degenerativne promene u mišićnim, nervnim, polnim i ćelijama jetre. Nedostatak vitamina E je vrlo redak jer je ovaj vitamin vrlo široko zastupljen u hrani (žitaricama na prvom mestu). Preporučena dnevna doza za žene je 8mg, za muškarce 10mg.