Pitanje br. 11

    Odgovoreno: 14. 03. 2007.
    • Na osnovu opisa Vaših promena u očima najverovatnije je u pitanju hronična upala rubova kapaka i konjunktive koja je praćena crvenilom pojavom ljuspica, svrabom a nekada i opadanjem trepavica. Ovo je najčešće bakterijska infekcija i mogu je prouzrokovati veliki broj bakterija (stafilokog, sterptokok i dr).       Osnovi problem u lečenju je da je u pitanju hronično oboljenje, što podrazumeva i Vašu upornost i spremnost na dugotrajno lečenje. Idealno bi bilo da uzmete bris sa promena na kapcima i konjunktivi i da se pokuša da se pronadje koja je bakterija uzročnik, što bi nam olakšalo izbor leka na osnovu anti biograma.

            Ukoliko to nije moguće, ili ukoliko je nalaz na biogramu negativan, preporučujem Vam sledeću terapiju.

      Svakoga dana će te 15 min stavljati obloge sol.Acidi borici 3% ( nakvašena vata ili gaza). Nakon uklanjanja obloga će te takođe nakvašenim štapićem od vate, nežno ukloniti sve ljuspice i promene na rubu kapaka ( toaleta rubova kapaka). Nakon ovog će te u ivicu kapka utrljati neku od masti ( preporučujem, ung.Corticin). Sve ovo je možda najbolje uraditi uveče, pred spavanje. U toku dana se preporučuje primena nekih od antibiotskih kapi koje u sebi sadrže i kortikosteroide.( sol.Tobradex,sol.Dexamethason-Neomycin, sol.Oftalmol). Nakon tri nedelje ove terapije treba posetiti oftalmologa koji će proceniti dalju terapiju. Treba imati u vidu da neke od ovih kapi koje sam preporučio, ne smeju da se previše dugo koriste, jer mogu prouzrokovati povećanje očnog poritiska.
      Pozdrav, Doc.dr Dragan Veselinović