Moja majka ima 70 godina i ima ksantilazme otkad znam za sebe.  imam 46 god. i pocinju da mi se pojavljuju poznate zuckaste promene na levom oku.  Napominjem da ni moj ni majcin holesterol( ni trigliceridi0 nikad nisu imali povisene vrednosti.  ona je oduvek vodila racuna o unosu masnoca i vrste hrane, dok ja jedem normalno, ne previse masno ali bez posebnih ogranicenja.   sta uraditi, da ne dodjem na majcin stadijum.   pozdrav

    Odgovoreno: 26. 11. 2007.
    • Kod osoba koje imaju hiperlipidemiju, povišene vrednosti lipida (masnoće) u krvi, mogu se javiti na koži kapaka žućkasto prebojene ploče različitih dimenzija-ksantelazme. Slične promene se mogu javiti i kod osoba koje nemaju poremećaj lipida. Ove se promene mogu javiti i u vidu čvorića ili ploča i na rukama i nogama. Promene se mogu samo hirurški odstraniti. U koliko postoji poremećaj lipida potrebno je to regulisati odgovarajućom dijetom i upotrebom madikamenata, nakon laboratorijske analize i konsultacije sa Vašim lekarom opšte prakse.