S postovanjem!  Imao bih za Vas jedno pitanje u vezi sa razrokoscu.Pre par meseci sam primetio da levo oko pocinje da ide u stranu posle par sekundi gledanja u jednom pravcu i to se desava sve cesce i cesce.Imao sam vise puta upale istog (Keratoiridocyclitis recidivans o. sin (obs herpetica)) ali to sa razrokoscu se prvi put desava.Imam 34 godine i nosim naocare a ranije i sociva.dioptrija je dosta stabilna na oba oka i ocni pritisak je u redu.Ukoliko je oslabio ocni zivac ima li pomoci?Vase misljenje. > Unapred zahvalan!

    Odgovoreno: 15. 11. 2007.
    • Ono što Vi navodite, u pitanju, je insuficijencija konvergencije (nemogućnost fiksiranja predmeta na blizinu), koja može biti posledica refrakcione anomalije. Strabizam se javlja u ranom detinjstvu, kao posledica slabe kontrole mišića oka. Učestalost u dečijoj populaciji je oko 4%. Razlozi su nepoznati i češće se javlja u nekim porodicama. Strabizam je i uzrok slabovidosti u čak 50% dece. Paralelan položaj i pokretljivost oba oka omogućeni su saradnjom četiri prava i dva kosa mišića koji leže na očnoj jabučici. Strabizam je svaki poremećaj paralelnog položaja očiju. Stanje kada jedno ili oba oka idu u stranu u bilo kom pravcu. Strabizam može da se javi i kod odraslih i posledica je nekog sistemskog oboljenja (kao što je na primer šećerna bolest), neurološkog poremećaja (neoplazme, encefalitisa, multiple skleroze i dr), a može biti i posledica traume glave ili orbite. U ovim slučajevima razrokost nije praćena slabovidošću (ambliopia) već pojavom duplih slika.