Postovana Dr,Suzana  Molim vas da mi kazete kakva je bolest ociju "Druse peppile" sta to znaci na Srpskom nasem laickom jeziku i koliko je "opasna" ta bolest ociju i kako se leci.  Unapred vam se zahvaljujem

    Odgovoreno: 22. 10. 2007.
    • Druze su žuti depoziti ispod retine. Dijagnostikuju se oftalmoskopskim pregledom na široku zenicu. Obično se vide kod osoba nakon 60 godina života. U velikom broju slučajeva samostalno ne predstavljaju nikakav patološki problem i ne dovode do promena u vidu. Još uvek, međutim, nije dovoljno naučno objašnjena veza između druza i senilne makularne degeneracije koja dovodi do oštećenja vida. Zna se da povećanje u veličini i broju druza, kod rizičnih osoba, dovodi do progresije makularne degeneracije, što može uzrokovati ozbiljna oštećenja u vidu. Neophodna je stakna kontrola kod oftalmologa. Bilo bi dobro da unosite C vitamin i cink u nešto većim količinama.