Sedam godina patim od nekog oblika konjuktivitisa.Obisla sam sve moguce ocne lekare ali niko od njih nije umeo niti je znao kako da mi pomogne.Sve se je svelo samo na kapi, mast, i prosto se bojim da ne unistim vid i same oci.Od sestog razreda imam problema, sada sam na fakultetu i mnogo je tesko drzati sve pod kontrolom kada bolest sputava.Dakle imam neku vrstu hronicnog konjuktivitisa, redovno svakog meseca javlja se crvenilo.Crvenilo je krv crvene boje, i javla se samo na odredjenom delu oka, sa strane najcesce, Nekada to crvenilo zahvata cak i do 90% beonjace, i ponekad mada veoma retko javla se na oba oka istovremeno.Pri tome javlja se bol u ocima, narocito kada citam ili gledam nesto izbliza.Oko je savrseno zdravo:dioptrija,ocni pritisak,bris..kompletan ocni pregled je u najboljem redu. Svaki ocni lekar do sada je aludirao na kvarne zube, sinuse,usi,grlo i nos,radila sam i reumatoloski pregled i sve je takodje bilo u najboljem redu.I svaki nov doktor se je ogranicavao ! na nalaze gore pomenute koji su u najboljem redu.I na kraju sve se opet svede na kapi,mast,bornu vodu...Molim vas recite mi sta jos moze izazvati ovakvu vrstu zapaljenja,i kako da se izborim sa time.Zaista ne znam kome vise da se obratim.I najmanji savet bi mi dobrodosao.Hvala vam.

    Odgovoreno: 22. 10. 2007.
    • Konjunktivitis je jedan od najčešćih patoloških stanja oka. Veliki je broj izazivača: bakterije, virusi, hlamidije. Konjunktivitis može biti udružen i sa nekom od sistemskih bolesti ( sekundarni konjunktivitis ) zbog čega bi bila potrebna ispitivanja od strane imunologa, reumatologa i drugih stučnjaka koji se bave autoimunim bolestima. Svako dnevno stavljanje borne kiseline u oko nije preporučivo, jer na taj način možete dovesti do poremećaja u suznom filmu. Možete umesto toga stavljati veštačke suze koje imaju skoro identičan sastav kao i suze.

Komentari na pitanje: #1451

    • Lečenje konjuktivitisa konjunktivitis je upala vežnjače (konjunktive) unutar kapka. Vežnjača se prostire na unutrašnjem delu kapka i pruža se preko beonjače do rožnjače. Upaljena vežnjača čini beonjaču (skleru) crvenom za vreme konjunktivitisa. Konjunktivitis je najčešća bolest očiju u razvijenim zemljama sveta i s obzirom na težinu varira od blage upale sa suzenjem do jake upale koja mođe da uzrokuje i odumiranje tkiva. Uzrok nastanka konjuktivitisa konjunktiva je izložena mikroorganizmima i drugim oblicima iritacije. Suze štite konjunktivu razređivanjem bakterija i njihovim ispiranjem. Suze takođe sadrže enzime i antitela koja sprečavaju razvoj bakterijske infekcije. Postoje mnogi uzroci konjunktivitisa. Najčešći su virusne infekcije; drugi uzročnici su bakterije, hlamidije, gljivice i paraziti. Bolest "crvenih očiju" je specifična bolest koju uzrokuje bakterija (iz roda haemophilus bakterija) . Virusni i bakterijski oblici konjunktivitisa su izrazito zarazni i mogu se vrlo brzo proširiti među decom, katkad uzrokujući lokalne epidemije. Ostali uzroci su alergije (alergijski konjunktivitis) , izloženost hemikalijama, iritacija vetrom, prašinom, dimom. Konjunktivitis može takođe pratiti običnu prehladu i osipe. Novorođenčad može biti zaražena bakterijama (hlamidijama) u porođajnom kanalu. Ova se bolest naziva neonatalni inkluzijski konjunktivitis ili ophthalmia neonatorum. Rizično je i nošenje kontaktnih sočiva, a posebno dugo nošenje sočiva. Rizični faktor su i kontakti s osobama koje imaju konjunktivitis. Podela konjunktivitisa * virusni konjunktivitis * alergijski konjunktivitis * bakterijski konjunktivitis * neonatalni konjunktivitis * inkluzijski konjunktivitis (bazenski konjunktivitis) uzrokovan bakterijom-hlamidijom * gonokokni konjunktivitis * hronični konjunktivitis (trahom) klinička slika konjuktivitisa crvenilo konjunktive, smetnje suzenja, iritacija (bockanje, pečenje, svrab) oka i kapaka, a očni kapci su često slepljeni kod buđenja. Kod nekih virusnih konjunktivitisa može se imati osećaj stranog tela u oku i preosetljivost na svetlost. Kod alergijskog konjunktivitisa postoji obostrano crvenilo očiju, smetnje suzenja, žarenje u očima i svrab. Većina osoba ima i propratni rinitis. Svrab dovodi do trljanja očiju i stvaranja edema (otoka) i zadebljanja vežnjače, pa ona postaje neprovidna. Vežnjača stvara više sekreta kada je zapaljena. Taj sekret može da bude serozan, sluzav, fibrinozan, gnojav i lako sukrvičav. Sekret može da bude veoma obilan i da se sliva preko rožnjače, ometajući vid. U toku noći se sasuši na rubovima kapaka, slepi ih, te kapci mogu da se otvore tek posle ispiranja sasušenog sekreta. Dijagnoza konjuktivitisa postavlja se na osnovu anamneze, pregleda i brisa konjunktive. Lečenje konjuktivitisa lečenje konjunktivitisa zavisi od uzročnika. Alergijski konjunktivitis leči se lečenjem alergija ili može nestati sam po sebi kad se ukloni uzročni alergen. Kao sasvim blaga sredstva mogu se primeniti oblozi od kamilice i 3% -tni rastvor borne kiseline. Antibiotici, obično kapi za oči, primenjuju se u lečenju bakterijskog konjunktivitisa. Virusni će se konjunktivitis povući sam po sebi obično unutar nedelju dana.