Poslednjih mesec dana u levom oku imam osecaj grebanja sa unutrasnje strane u levom uglu oka (ne do strane nosa). Doktorka u Domu zdravlja je dijagnosticirala Blefaritis i dala mi kapi za oci - vestacke suze i Oftalmol. Ove nedelje treba da mi uradi neki tretman (imam neke dve male ciste). Nosim naocare - levo oko -1.0, desno -1.5. Pozelela sam da nosim kontaktna sociva. Doktor koji ih prodaje mi je preporucio meka jednomesecna, mada mi je rekao da u slucaju Blefaritisa nosenje sociva i nije preporucljivo. Takode, rekao mi je da je Blefaritis stanje oka koje se prakticno ne mo?e izleciti.  Moja pitanja su:  - da li je Blefaritis izleciv?  - da li da nosim kontaktna sociva? Hvala Vam unapred,

    Odgovoreno: 03. 10. 2007.
    •

      Blepharitis, upala rubova očnog kapka, je veoma česta patologija. Reč je o hronočnoj, dugotrajnoj, inflamaciji koja može nastati kao posledica loše higijene očnih kapaka, poremećene funkcije lojnih žlezda na kapcima, bakterijske infekcije, najčešće stafilokokom ili kao alergijska reakcija. Protiče kao kataralni oblik (samo crvenilo), skvamozni (pojava belih ljuspica na trepavicama) i kao ulcerozni (kada dolazi do stvaranja defekta ruba kapka, praćeno ispadanjem trepavica ). Blepharitis je veoma uporan na terapiju i ima sklonost ka recidiviranju, naročito bakterijski jer su bakterije duboko u folikulima i lokalna upotreba antibiotika dovodi do brzog poboljšanja ali ne spriječava pojavu recidiva (ponovne upale). Pre lečenja potrebno je uzeti bris za bakteriloški nalaz i stogo se pridržavati uputstava za lečenje koja očni lekar preporuči. Potrbno je eliminisati refrakcionu anomaliju očiju, ako postoji, jer trljanje očiju kod nejasnog vida može izazvati upalu kapaka. Takođe treba izbegavati iritirajuÄ‹e faktore (prašina, duvanski dim, vetar). Nemojte nositi kontaktna sočiva dok traje terapija