Molila bih Vas odgovor!  Imam 33 god. i pre 10 god. su mi otkrili da mi je levo oko slabovido (na pregledu za vozacku dozvolu),... verovatno jos iz detinstva ili sam tako rodjena. Funkcija desnog oka je odlicna i nije potrebna dioptrija. Na levom oko utvrdili su mi diopriju +2,5 ali su mi preporucili +1,75 i tako mi napravili naocare. Svesna sam da se moj vid nemoze popraviti na levom oku ali koliko ce mi te naocare koristiti a koliko ne? Ofamolog mi daje objasnjenje: nosenje ovakve dioptrije ce navodno da rastereti desno oko,... Molim Vase misljenje.  S postovanjem

    Odgovoreno: 01. 10. 2007.
    •

      Nije retkost da pacijenti u poznim godinama, nakon nekog rutinskog očnog pregleda, otkriju da slabije vide na jedno ili oba oka. Korekcija je u svakom slučaju potrebna, ali je pitanje da li pacijent može da se prilagodi “novom načinu viđenja“ Vama su dali nešto slabiju dioptriju od one koja je utvrđena, da bi ste mogli na podnesete razliku, ali je veoma bitno koliko Vi vidite bez korekcije. Ako Vama nošenje korekcije ne predstavlja problem u smislu vrtoglavice, glavobolje i sl. onda bi trebalo da nosite naočare ili još jednostavnije sočivo samo za levo oko.