Iz oba oka,11.septembra izolovana mi je Chlamydia trachomatis. Doktorka mi je preporucila tetraciklin kapi za oci i amracin mast za oci, koje navodno postoje u Beogradu, ali ih ja nikako ne mogu naci. Volela bih da mi pomognete informacijom da li one zaista postoje i gde ih mogu naci.Takodje me interesuje da li neki drugi lek dolazi u obzir. Preporucila mi je i ecolicin- moze li se on nabaviti u Srbiji? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 17. 09. 2007.
    •

      Rod Chlamydia obuhvata 4 vrste od kojih je najznačajnija Ch.trachomatis.Pored genitourinarne, hlamidije mogu uzrokovati i očne i respiratorne infekcije. Hlamidije su Gram negativne bakterije (neki ih svrstavaju u viruse zbog intracelularnog zivota). Infekcija nastaje direktnim kontaktom zdravih osoba sa sekretom oka obolelih, upotrebom peškira zaražene osobe, u bazenima (jer kratko vreme može preživeti i izvan ćelije), polnim putem i za vreme porođaja, prolaskom ploda kroz porođajni kanal majke. Keratokonjinctivitis koji izaziva hlamidija se mora lečiti dugotrajno i striktno. Lečenje se sprovodi antibioticima iz grupe tetraciklina i makrolida i oni se smatraju lekovima izbora. Svaka bolje snabdevena apoteka ove lekove ima u svojoj ponudi.