Merenjem ocnog pritiska konstatovane su sledece vrednosti: 13h: 21/22 15h: 22/24 18h: 23/25 molim za misljenje, po stručnim standardima da li ovo predstavlja relativno nisko ili rizicko visoko povisene vrednosti. I da li zahteva ozbiljnije lecenje? I koja je osnovna preporuka. . . Sta prvenstveno dalje učiniti. Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 14. 11. 2011.
    • Poštovana,
      Samo izmerene vrednosti ocnog pritiska ne moraju nista da znace ukoliko nisu dovele do promena na vidnom zivcu, a sa tim i na vidnom polju. Statisticki, normalne vrednosti ocnog pritiska idu do 21 mm hg, ali ima osoba kojima je ocni pritisak iznad tih vrednosti bez ikakvih posledica, ali i onih koji sa, statisticki, normalnim vrednostima imaju promene koje ukazuju na postojanje glaukoma. Potrebno je uraditi tonografiju, kompjuterizovanu perimetriju, gonioskopiju i hrt, na osnovu kojih ispitivanja moze da se utvrdi dali je potrebno ukljuciti terapiju ili ne.