Postovani, nosim naocare od 2007 godine, na pocetku dioptrija je bila veoma maa -0. 5 i -0. 75 vremenom se povecavala i sada inosi -2. 50 i -2. 75. Pre nekoliko dana uzlea sam mekana soicva, doktorka je rekla da svaki dan za po 2 sata produzavam nosenje sociva, medjutim pojavila mi se neka plava linija na beonjaci (desnom oku) , jedva vidljiva, pa me zanima da li je to neka infekcija ili se samo oci prvkavaju na socivo. I moli vas da mi odgovorite postoji li mogucnst da zaustavim rast dioprtije, (redovno sam nosila naocare a opet je porasla) i jel ikako moguce da se problem mijomije resi trajno da ne nosim nikakva pomagala za korekciju vida? U napred vam hvala.

    Odgovoreno: 07. 11. 2011.
    • Poštovana,
      Ne znam kako izgleda ta plava linija na beonjaci da bih vam rekao o cemu se radi. Dobro je da konsultujete lekara koji vam je ordinirao sociva. Minus dioptrija hoce da raste sa rastom oka, a i rad na blizinu dodatno povecava dioptriju. Ne mozete nista da uradite da bi je zaustavili. Miopija moze da se resi operacijom uz pomoc lasera, ali je uslov da je dioptrija stabilna (nije se menjala 2 godine) i da roznjaca ima dovoljnu debljinu, da bi na njoj moglo da se intervenise.