Postovanje dijagnosticiran mi je dg. Keratoconus blepharoconjuctivits vrs. Allergica ou vod: sc o. O2 cc - 1o, 5o dsph = o, 4 vos: o, o2cc - 6, 75/-2, 50/14o=o, 9-1o nbl sc j2 tou: 10/13 mmhg pachy=411/443 um bio ou: obostrano izrazito suha perutava koža vjedja. Spojnica podražena s blagom hipetrofijom papila. Točkaste mutnine u leći. Suha površina rožnice, prašinasto f1+/-u donjem dijelu. Fundus ou: uredan nalaz preporučuje se pregled u kabinetu za kontaktne leće, za fitanje polutvrdih leća. Molim vas da mi po mogućnosti objasnite kakva je ovo bolest, da li se može pogoršati vremenom, kakvo pogoršanje i šta mi vi preporučujete, da li ove kontaktne leće, koje vrste i gdje ih ugraditi je najbolje. Molio bih vas za odgovor jer u našem okruženju nema adekvatnog liječenja ovih bolesti, te ne bih da eksperimentišem, jer koliko sam nešto vidjeo ozbiljan je problem. S poštovanjem suad h. Iz ulcinjua

    Odgovoreno: 01. 11. 2011.
    • Poštovani,
      Keratokonus je malformacija roznjace kada se roznjaca izbocuje prema napred i povecava minus dioptriju. Promene su progresivne i sa vremenom se pogorsavaju. Zbog nepravilno zakrivljene roznjace, korekcija vida naocarima nije moguca. U pocetku se slaba vidna ostrina koriguje gas-propusnim kontaktnim socivima, a kasnije, napredovanjem promena, kontaktna sociva ne daju dobre rezultate. Postoje metode koje mogu da poboljsaju stanje kod keratokonusa: mogu da se ugrade specijalni prstenovi u tkivo roznjace koji menjaju njenu zakrivljenost, a pojacava se i cvrstina kolagenih vlakana ukapavanjem riboflavina uz izlaganje posebnim ultravioletnim zracima. Kod jako napredovalih slucajeva indikovana je keratoplastika, kada se deo roznjace zamenjuje roznjacom od donora.