Postovani, nosim naocare od svoje druge godine, no ono sto me zanima jeste sledece. Zadnjih ravno 15 godina nosim istu dioptriju, desno -2. 0 sph -0. 5 cyl 85*, levo -1. 0 sph (68mm) . Kada sam odlazila na kontrole nisu mi menjali dipotriju. Sada sam se odlucila da menjam okvir pa sam uradila usput i pregled za stakla. Prepisana mi je apsolutno ista dioptrija kao i u zadnjih 15 godina, sa jednom promenom, 85* je sada promenjeno na 100*. Ne bih ja ni znala za tu promenu, vec imam cudan osecaj noseci nove naocare. Kada gledam u jednom pravcu duze nema problema, ali kada pomerim glavu levo/desno treba mi dosta vremena da mi se stabilizuje 'pogled'. To me je navelo da potrazim svoje papire od starih naocara i uporedim dioptriju, medjutim taj stepen na desnom oku je jedina promena koju vidim na papirima. Ne znam sta predstavlja taj stepen, da li se on ikada menja, da li moze pogresno da se odredi. Da li je potrebno vreme da se naviknem, ili je nekako ipak doslo do greske? Pozdrav i hvala, tijana.

    Odgovoreno: 30. 10. 2011.
    • Poštovana,
      Kod astigmatizma postoje dve razlicite dioptrije na istom oku, koje jedna u odnosu na drugu stoje pod uglom od 90 stepeni. Vi ste na desnom oku u jednoj ravni imali diotriju od minus 2. 0 u 85 stepeni, a minus 2, 5 dpt u 175 stepeni. Stepen se odredjuje na osnovu vaseg osecaja za najjasniju sliku i vi to mozete da podesite okretanjem polugice na probnom okviru. Moguce je da vam je slika ostrija na 100 stepeni, ali ste do sada nosili na 85 i navikli ste na taj ugao. Ukoliko se smetnje odrzavaju konsultujte se sa lekarom i vratite se na stari ugao cilindra.