Postovani, jako sam zabrinuta ali nemam hrabrosti da odem kod lekara. 2008 godine sam pocela da nosim kontaktna sociva jer mi je na pregledu za vozacku dozvolu ustanovljena dioptrija -1. Nosila sam 2 godine sociva koja imaju rok trajanja godinu dana, nisam primecivala nikakve promene na socivima, zbog pravilnog odrzavanja smatrala sam da mogu da ih koristim duze od godine. Kada su pocele oci da me peku kada ih stavim ja sam prestala da ih nosim i od tada nosim naocare. Moj problem je sledeci: kada pogledam u svetlo pa skrenem pogled sa istog, na vidnom polju pojave mi se mrlje, nekad tamne nekad zelene. Nisu intenzivne, ali dovoljno da primetim neku razliku. Takodje kada zatvorim jedno oko, i drugim pogledam u svetlo, i otvorim oba na onom sa kojim sam gledala u svetlo su mi boje malo prigusenije nijanse. I to sve brzo prodje. Nakon par sekundi se vrati u normalu. Molila bih vas da mi pomognete, i kazete mi u cemu je moj problem i da li su kontaktna sociva uzrok tog nekog eventualnog ostecenja. I da li bih smela sada ponovo da koristim sociva? Jer planiram da pocnem da ih nosim ponovo. Unapred zahvalna kristina.

    Odgovoreno: 04. 10. 2011.
    • Poštovana,
      Niste nista ostetili nosenjem sociva. Promene koje ste opisali su fizioloske. Mozete da nastavite sa nosenjem sociva, ali je bolje da uzmete sociva za planiranu zamenu, jer ih cesce menjate i manje su mogucnosti da vam naprave komplikacije