Poštovani doktore, uradio sam bris oka, pronađena je bakterija pastorella sp. Na net-u sam pronašao podatak da se najčešće prenosi sa životinja, i to najčešće ujedom tih životinja. Nisam bio u kontaktu sa domaćim životinjama, a ni jedna me od njih sigurno nije ujela. Da li možete nešto da mi objasnite o toj bakteriji i o opasnosti od nje? Unapred se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 03. 10. 2011.
    • Poštovani,
      Pasteurella je gram negativna bakterija sa kojom se ljudi inficiraju najcescepreko domacih zivotinja. Konjunctivitis izazvan ovom bakterijom je retko oboljenje i na srecu dobro reaguje na terapiju chloramphenicolom. Neznam kako ste se vi inficirali, ali verovatno preko ruku. Ova bakterija moze da dovede do teskih infekcija oka (endophtalmitis) kod osoba sa povredom oka od domacih zivotinja. Koristite uljane kapi chloramphenicola 4. 5 puta dnevno i chloramphenivol mast 1 puta uvece.