Postovani, mojoj kcerki koja ima 4 godine dijagnostikovana je slabovidost levog oka sa dioptrijom -10 i bezanjem oka ka unutrasnjem uglu! Inace, dete je rodjeno u 34. Nedelji, dakle u osmom mesecu, bila je nedelju dana u inkubatoru na respiratoru. . . Oftalmolog nam je rekla da je u pitanju urodjena slabovidost zbog prevremenog rodjenja i uputila nas na snimanje u tirsovu, nisam sigurna, ali mislim da je u pitanju vap, wap ili tako nesto, buduci da zeli da proveri da li je slabovidost posledica asfikcije koju je dete dozivelo na rodjenju! Inace, nikakvih neuroloskih niti bilo kojih drugih komplikacija do sada a u vezi asfikcije nije bilo, krvarenja i sl. Moja pitana su sledeca: da li se takva dioptrija moze smanjiti, korigovati, da li ce i dalje rasti, sta mozemo ocekivati u buducnosti. Takodje bih vas zamolila da mi kazete o kakvom se snimanju na koje su nas uputili (u tirsovu) radi, kako ce ono izgledati i sta se njime utvrdjuje, i sta ce se raditi u slucaju da ishod bude dobar a sta u suprotnom. Nisam napomenula da je sa desnim okom sve u redu, nadjena je zanemarljiva dioptrija. Nadam se da sam uspela da vam objasnim to sto mi je na pameti buduci da sam jos uvek u soku zbog svega buduci da je sve to otkriveno ovih dana, a da nismo ni slutili. Izvinjavam se na opsirnom i konfuznom izlaganju. Pozdrav, hvala unapred

    Odgovoreno: 15. 09. 2011.
    • Poštovana,
      Minus 10 dioptrija spada u visoku kratkovidost i postoji realna mogucnost da se dioptrija poveca. Korekcija takve dioptrije, u njenom uzrastu, je moguca jedino kontaktnim socivom, posto naocare nebi mogle da se propisu zbog velike razlike u dioptrije levog i desnog oka. Ukoliko se dioptrija bude uvecavala moze da se uradi intervencija na beonjaci (scleroplastica) dabi se usporila progresija. Snimanje na koje vas je uputila doktorka je vep (vidni evocirani potencijali) , kada se ispituje provodljivost ocnog nerva za svetlosne impulse od oka do dela mozga koji je zaduzen za vid. Dete gleda u monitor, a na potiljacni deo glave se postavljaju elektrode koje registruju odgovore kada se na ekranu pojavljuju svetlosni nadrazaji. Snimanje nije bolno, a na osnovu rezultata se procenjuje kakva je prognoza u smislu poboljsanja vidne ostrine na slabovidom oku.