Poštovani, dete ima 22. Meseca, pre 2 nedelje mu se na oku pojavio čmičak. Bili smo kod doktorke i prepisala nam je hloramfenikol mast i acidi borici kapi. Nakon nedelju dana se čmičak povećao i zagnojio, pa sam ga odvela na očnu kliniku i tamo su mi rekli da produžim terapiju još nedelju dana, s tim da su mi prepisali hloramfenikol kapi, hydrocyclin kapi i acidi borici + topla obloga- kuvano jaje u gazi (što je u mom slučaju nemoguće staviti detetu) . Posle nedelju dana smo opet otišli na pregled i doktorka mu je skinula krasticu koja se stvorila u medjuvremenu, a kad je to uradila izašlo je i malo gnoja, ona je to isprala i rekla da nastavimo sa terapijom još nedelju dana neće li se to samo povući, da ne bi išao na intervenciju. Da li možete nešto više da mi kažete šta mi je činiti, i koliko je ozbiljna situacija, kao i kako izgleda sam zahvat (koliko vremenski traje, da li dete ostaje u bolnici i koliko, kakvo je lečenje nakon zahvata. . .) ukoliko do njega dođe? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 14. 09. 2011.
    • Poštovana,
      Problem kod malog deteta nije hirurska intervencija na kapku, vec anestezija u kojoj bi moralo da se radi. Intervencija je bezazlena, napravi se mali rez, obicno sa unutrasnje strane kapka, izkiretira sadrzaj i ukloni kapsula koja se u medjuvremenu stvorila. Postoperativno se jos par dana stavlja lokalna terapije dok se otok ne povuce. Mislim da ne trebate da zurite sa intervencijom, jer se dogadja da se upalni proces smiri, a malo "zrnce" koje ostane na kapku ne moze da steti oku, a estetski, ako se ne povuce, moze lako da se ukloni kada dete bude odraslije.