Zamolila bih vas da mi odgovorite na dva pitanja. Prvo se odnosi na upotrebu antibiotika. Naime pre vise od mesec dana su mi se inficirale oci (svrab, zuti krmelji ujutru) i oftamolog mi je prepisao kapi tobrex. Infekcija je bila blazeg oblika, prosla je, ali sada imam opet iste simptome. Ispiram oci fizioloskim serumom, da bih barem malo smanjila uzasan svrab. Da li bih opet smela da koristim pomenute kapi? Drugo pitanje je u vezi alergije. Zadnjih godinu-dve me uzasno svrbe oci, ne znam na sta sam alergicna, ali porodicno svi imamo isti problem. Oftamolog mi je preporucio kapi natrijum-kromoglikat, koje ne mogu da nadjem ni u jednoj apoteci, nema ih vec 5 meseci. Koje kapi protiv alergije mi preporucujete umesto pomenutih?

    Odgovoreno: 30. 08. 2011.
    • Poštovana,
      Kod sumnje na infekciju najbolje je uraditi bris oka i ukoliko postoje bakterijski prouzrokovaci, potrebno je ukljuciti antibiotike na koje su te bakterije osetljive (na osnovu antibiograma) . Alergijske reakcije ociju su sve cesce moguce je da imate alergijski konjunktivitis, pogotovu sto postoji i porodicna predispozicija. Vividrin kapi su natrijum kromoglikat drugog proizvodjaca, pa pokusajtenjih da nadjete. Pokusajte i sa emadin kapima.