Poštovani, mojoj ćerkici je počelo da skreće oko ka nosu kada je imala 18 meseci. Odveli smo je kod lekara, pregledali su je, širili zenice i našli veliku dioptriju od +6. Od tada nosi naočare i zatvaramo oko. Par meseci smo zatvarali po 6 sati, a posle druge kontrole zatvaramo po 3-4 sata. Ja ne mogu da primetim da ona ne vidi, a ima tako veliku dioptriju. Da li može nešto da joj našteti, ako ta dioptrija nije dobro određena, ona nosi naočare već 14 meseci? Jako je plakala pri svakom pregledu. Oko joj i dalje skreće, možda malo manje nego pre, ali i dalje skreće. . . . . Jako sam zabrinuta. . . Hvala unapred

    Odgovoreno: 30. 08. 2011.
    • Poštovana,
      Skretanje oka je delimicno posledica velike + dioptrije, pa je nosenjem naocara ugao skretanja nesto manji. Ako je objektivna dioptrija +6, 0 onda je sigurno da dete bez naocara slabije vidi. Oko koje skrece je obicno slabovido u odnosu na ono koje ne skrece, pa zatvaranjem boljeg oka omogucujete slabijem oku da popravi vid. Nemate razloga da posebno brinete, jer sve sto ste do sada radili su uobicajene procedure, pa slusajte vaseg lekara.