Postovani, interesuje me koja sociva bi bila najbolja za mene imam dioptriju -1, 75 (ali mislm da ce mi mozda trebati -2) na oba oka? Interesuje me da li izgrebanost naocara mzoe da utice na kvarenje vida, posto su moje jako izgrebane i svaki put kada gledam u svetlo ono me zaslepi, kada ih skinem nije tako, tj. Mutno je, normalno, ali nema tog prelamanja svetlosti. I jos nesto, preko dana, kada lezim odredjeno vreme, pa ustanem odjednom mi sve crno pred ocimai tako jedno 10 sekundi, sta bi to mogl oda bude? I na kraju, posto bi bila sociva koja preporucujete (znaci u fulu, sa onom vodicom, u koliko je potrebna) ? Molio bih za konkretan odgovor, ne za diplomatski, jer mi je od takvih odgovora vec muka.

    Odgovoreno: 22. 08. 2011.
    • Poštovani,
      Preporucujem vam meka kontaktna sociva za planiranu zamenu, ali nebih da reklamiram pojedine firme, pa cete sa vasim oftalmologom da se dogovorite koja cete da uzmete. Izgrebana stakla na naocarima znacajno uticu na vidnu ostrinu, tako da morate da ih zamenite. Naglo ustajanje smanji kolicinu krvi u gornjim partijama tela, pa se smanji i u glavi i kao simptom imate mrak ispred oka i cesto nesvesticu. Cena jednog para kvalitetnih mekih sociva i rastvora za odrzavanje zavisi od optike (nije svuda ista) i od kolicine rastvora u pakovanju. Orijentaciona je oko 2500 dinara.