Postovani. Prije tri mjeseca mi se pojavio otok na lijevom kapku, bila sam kod ocnog a ona me polala da ispitam stitnu zlijezdu. Snimila sam na ultrazvuku i dr. Mije rekla da imam cistu od 7mm da nije strasna i uvecanu stitnu. Uradila sam hormone i antitijela hormoni miruju a antitijela su malo uvecana 2. 2. Isla sam na skener da snimim orbitu a posle na magnet. R. Dr. Mi je ustanovila da imam orbitopatiju oka i da je do toga doslo poremecajem stitne zl. Da li se ona lijeci i je li opasna ima li neka posebna ishrana za to, osim sto mi je dr. Rekla da unosim manje joda zbog otoka na lijevom oku. Ovo su nalazi od prije 3mjeseca. Tsh /1. 63 t3 /1. 7 t4 /129 ata anti tpo ab /13, 2 i tsh r ab 2, 2. Pozdrav.

    Odgovoreno: 18. 08. 2011.
    • Poštovana,
      Promene u orbiti su vezane za poremecaj rada stitne zlezde, i kod uznapredovalih slucajeva dolazi do protruzije (izbocenja) ocne jabucice prema napred. Stitna zlezda spada u delokrug rada specijaliste za endokrinologiju, pa se njima javite na kontrolu.