Poštovani, koji su simptomi glaukoma otvorenog ugla i kojom terapijom se liječi? Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 08. 08. 2011.
    • Poštovani,
      Glaukom otvorenog ugla nejcesce ne daje nikakve tegobe. Kod vecih vrednosti ocnog pritiska mogu da se pojave krugovi duginih boja oko svetlosnog izvora. Zbog ovog bi obavezno trebalo proveriti ocno pritisak i pregledati ocno dno, pri odlasku kod ocnog lekara radi odredjivanja dioptrije. Kod osoba koje imaju clanove porodice sa povisenim ocnim pritiskom, jednom godisnje bi trebalo proveriti pritisak. Ukoliko se postavi dijagnoza glaukoma ukljucuje se terapija lokalnim kapima. Nekada se kapi kombinuju, ukoliko samo jedne ne mogu da smanje ocno pritisak ili ne dovode do stabilizacije promena na ocnom dnu i vidnom polju. Ukoliko lokalna terapija ne deluje, moguce je uraditi lasersku intervenciju na jednom delu oka, a hirurska operacija je obavezna kod vrlo upornih slucajeva.