Postovani, imem veliki problem sa ocima. Mnogo puta sam operisala cmicak odn. Holaziom ako sam se dobro izrazila. Taman resim problem na jednom oku, posle par meseci se pojavi na drugom i naravno odmah idem pod noz. U medjuvremenu koristim kapi ako slucajno primetim da je pocelo ponovo da se stvara na oku, da bih sprecila veci nastanak i operaciju. Nekada uspem a nekada ne. Kapi su bile neodeksacin, a trenutno oftalmol. Hloramfenikol mast mi jos vise nadrazi i ne koristim. Ono sto moram da napomenem je da kada mi je dobra situacija sa ocima, nosim sociva fokus, mesecna. Sociva mi ne smetaju, cak mi i gode ali je problem sto posle par dana nosenja, novih sociva meni se zamagli socivo kao da je ne znam koliko staro, odn. Neka skrama se pojavi guste zute boje. Kad skinem sociva, nista nije bolje, samo odjednom u uglu oka se pojavi ta gusta lepljiva tvorevina koja se razvlaci. Pretpostavljam da to i uzrokuje pojavu cmicka ali ne znam kako da se toga resim. Oci mi nekad budu otecene i crvene bez razloga, nosila ne nosila sociva. Mozda cak mogu da kazem da mi je bolje kad ih nosim, ali samo da mogu da resim problem tog zamagljivanja jer vestacke suze mi ne pomazu, bar ne ove koje ja koristim. Unapred hvala na odgovoru, marija

    Odgovoreno: 25. 07. 2011.
    • Poštovana,
      Halazion nastaje kao posledica opstrukcije (zacepljenja) kanala kojima se zlezde kapaka prazne. Potrebno je da u pocetku primenite suve i tople obloge i lako izmasirate kapke da bi se sekret ispraznio. Kasnije je moguca jedino hirurska intervencija, koju ste vise puta radili. Zamagljivanje kontaktnih sociva nastaje zbog sekreta iz suza koji prekrije prednju povrsinu sociva. Ukapavanje vestackih suza malo smanji gustinu sekreta, ali to kod vas ocigledno nije dovoljno. Probajte da fizioloskim rastvorom nekoliko puta u toku dana isperete oko (ne ukapete nekoliko kapi, vec u mlazu isperete oko i socivo koje je na roznjaci) , i time uklonite nakupljeni sekret. Korisno bi bilo da uvece, kada skinete sociva, drzite malo tople obloge od kamilice, cime cete prosiriti izvodne kanale zlezda i nakon toga izmasirate ivicu kapaka tupferom vate, da bi prevenirali ponovno nastajanja halaziona.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #85418

    • Postovani vec dva meseca u uglu oka osecam svrab i osecaj kao da imam nesto u uglovoma oka ,nije crveno neboli a stvara se sluz prozracna,na beonjaci u tom delu vidim neku skramicu,koristila sam tobradex svrab se dosta smanjio a ostalo ne,sta mozete preporuciti,hvala s postovanjem

    • Poštovani, nosim naočare. Ne vidim blizu. Često mi se dešava da mi se stvara skrama i dugo vremena mi treba da mi se pogled razbistri. Radim za računarom pa se pitam da li je od toga ili je neki drugi problem? Već mi je i ova dioptirja koju nosim malo slabija pa bih trebala da je menjam. Hvala