Zdravo, moje ime je ikonija bogojevic i ja vam pisem u ime moje majke koja ima tzv. "ablatio retinae cum ruptura". Poslata je bila u vma od strane svoga doktora za operaciju 5-6 puta pocevsi 2005 godine. Sve su ove operacije po njenome bile bezuspjesne i ona je sada potpuno slijepa na to lijevo oko. Ista stvar se pocela desavati njenom desnom oku ali ona odbija da ucini ista po pitanju tog oka bojeci se da ga ista sudbina snadje dok se lijevo ne izlijeci. Molim vas pomognite mi sa savjetom sta da radim po pitanju njenih ociju. Hvala vam unaprijed.

    Odgovoreno: 13. 07. 2011.
    • Poštovana,
      Nzalost jedina terapija kod ablacije retine je operativna. Kod malih ruptura i malih ablacija na periferiji retine, u pocetnoj fazi, moze da se uradi baraz laserom, ali kod vecih to nije moguce. Operacija ablacije je ozbiljan zahvat i ne retko ne dovede do poboljsanja vidne ostrine, desavaju se i reablacije. Ne postoje lekovi kojima bi ablacija mogla da se leci.