1. Pitanje broj: #84268

    Poštovani, poslednjih godinu i po dana nosim sočiva za astigmatizam marke air optics. Dioptrija na levom oku mi je -3, 75, cyl -0, 75 i axis 180, dioptrija na desnom oku je -2, 25, cyl -2, 25 i axis 180. U ovom periodu nisam imala nikakvih problema. Pre pet meseci sam po preporuci kožnog lekara i uz konsultaciju ginekologa kao tretman akni počela da pijem kontraceptivne pilule diane 35. Posle četiri meseca korišćenja pilula na desnom oku mi se pojavilo zamućenje vida prilikom nošenja sočiva i "krivljenje slike". Odmah sam prestala sa upotrebom pilula ali se problem sa vidom još uvek nije izgubio. Napominjem da na kontroli kod očnog lekara sa stavljenim sočivima mogu da pročitam 100% slova i brojeva. Problem krivljenja slike se javlja prilikom hodanja i gledanja u daljinu. Koliko dugo ovaj problem može da traje i da li je striktno povezan sa uzimanjem kontraceptiva? P. S. Prilikom nošenja naočara nemam ovakvih problema unapred hvala

    Odgovoreno: 29. 06. 2011.
    • Poštovana,
      Cudno je da navedene tegobe imate samo pri nosenju sociva, a da je sa naocarima sve u redu. Objasnjenje bi moglo da bude u nestabilnom polozaju sociva, kada osovina cilindra nije konstantna. Svako pomeranje ugla cilindra dovodi do krivljenja slike i neostrog vida. Nisam siguran da su kontraceptivne tablete uzrok problemu, sobzirom da tegobe imate samo na jednom oku. Proverite kod oftalmologa polozaj markera sociva pri treptanju i pokretima ocne jabucice.
      Pozdrav

Ostavite komentar