Postovani, imam 24 godine i dioptriju na oba oka -2. 25, poslednji pregled radjen u januaru ove godine s tim sto se ne razumem tacno sta je radjeno (gledala sam u aparat koji je posle kompjuterski izbacio moju dioptriju, citala slova sa naocarima i gledala sam u jos neki aparat za koji je lekar rekao da mi tako slika oci-on je gledao sa druge strane tog aparata) . Par dana pred ispit mi se ponekada desavalo da da kada gledam na gore, deo ispod naocara ka licu (ponekada samo) vidim kao kad gledate u asfalt na velikoj vrucini i imam osecaj da mi se oci zamaraju i da su malo suvlje. To mi se isto desilo pre neke dve i po godine i samo je prestalo. A kada skinem naocare to ne vidim. Ne znam da li razumete sta je moj problem, mozda ja to i umisljam jer obracam paznju na to pa sam preokupirana time. Iskreno se plasim da dioptrija nikada nece prestati da raste iako niko u mojoj porodici nema problema sa minus dioptrijom, niti sa povisenim ocnim pritiskom. Ja cu svakako otici kod lekara za koji dan kad zavrsim sa ispitima, ali bih vam bila jako zahvalna kada biste mi odgovorili sta bi moglo biti. . . Imam i jos jedno pitanje, posto bih da pocnem da nosim sociva kako se obavlja pregled i da li dioptrija sporije raste kada se nose sociva ili naocare? Hvala puno unapred

    Odgovoreno: 25. 06. 2011.
    • Poštovana,
      Nebih mogao da vam kazem sta je u pitanja, posto, iskreno, nisam shvatio sta ste primetili. Ako gledate na gore, kako vidite deo ispod naocara? Sta god da je, nije nista strasno i nemojte mnogo da obracate paznju. Pregled za kontaktna sociva se obavlja na vise aparata, kada se odredjuje zakrivljenost roznjace, ispituje stanje suznog filma, pregleda prednji segment oka i na osnovu toga odredjuje vrsta kontaktnih sociva. Stavlaju se probna sociva i posle odredjenog vremena kontrolise njihov polozaj na oku i pokretljivost. Na kraju se odredjuje dioptrija. Nema pouzdanih dokaza da nosenje kontaktnih sociva zaustavlja progresiju minus dioptrije.