Pozdrav. Zanima me da li znate nesto o urinoterapiji? Naime radi se o tome da se sopstveni urin (podrazumeva se zdrav urinarni sistem bez infekcija) prokuva i takav se ukapa po kap u oko. Na taj nacin se leci kratkovidost, dalekovidost, astigmatizam, i katarakta. Da li bi pri ovom postupku moglo da dodje do nekih komplikacija? I nevezano za ovo, kolika je prosecna debljina roznjace?

    Odgovoreno: 19. 06. 2011.
    • Poštovani,
      Iskreno, citao sam o urinoterapiji, ali nesto ne verujem u mogucnost da ukapavanjem urina u oko lecite refrakcione anomalije ili pak kataraktu. Da je to tako, zar bi se svakodnevno radile na hiljade operacija katarakte u svetu, ili na hiljade laserskih korekcija dioptrije.
      prosecna debljina roznjace je oko 520 mikrometara, mada je njena debljina razlicita u centralnom i perifernom delu. Smatra se da su u centralnom delu normalne vrednosti 500 do 570 mukrometara, a na periferiji 660 do 760 mikrometara.