Postovani, mome ocu u novebri je dijagnosticiran optic neuritis. . D-r je video malo udebljenje na ocnome dnu i sumnja na tumor. . Tata je radio mr na glavi na kome nema nista. . Radio je dopler na karotide i nalaz je dobar. On kako ide vreme slabije vidi a prima kapi travatan. . Moje pitanje je ako on ima tumor dali bi se taj video na mr? Vas savet sta dalje? Mr sliku su gledali i neurolzi koji kazu da su ocni nervi dobri? Ocni lekar opet trazi mr na glavi nakon 6 meseci? Mi stvarno neznamo sta dalje? Hvala i puno pozdrava iz skoplja

    Odgovoreno: 06. 06. 2011.
    • Poštovana,
      Posto je dijagnostikovan opticki neuritis, a na magnetnoj rezonanci nema znakova tumora, bilo bi dobro da uradite kompjuterizovanu perimetriju i vidne evocirane potencijale. Sobzirom da ukapavate travatan, lek koji se daje kod povisenog ocnog pritiska, izgled papile vidnog zivca je izmenjen, postoji ekskavacija i moguca atrophija optikusa, pa je i to razlog za pad vidne ostrine. Postoji i oct pregled papile vidnog nerva, kad se kao skenerom pregleda taj deo vidnog zivca i uocavaju promene na njemu.