Poštovani, imam 51 god i od rođenja imam problema sa vidom, ali prvi put sam odvedena kod oftalmologa tek sa 11 i po godina. Kontaktna sočiva sam počelea da nosim sa 15 god (tvrda, gaspropustljiva, zatim meka) . U maju 2010 pojavljuju mi se na desnom oku crne tačke. Dok ja tražim pomoć, a zakazani pregledi se otkazuju, pa ponovo zakazuju-tačke se umnožavaju i postaju "mastan", debeo, crn i dronjav krug koji "pliva" i smeta. Konačno u oktobru 2010. Postavlja se dijagnoza: od myopiaalta, ablatio retinae rhegmatogenes os ambliopia vod c/c -8. 0 dsph 0. 7 vos c/c -3. 5 tod 12 mmhg tos 13mmhg i hitno je urađena operatio o. Dex cerclage punctio subretinalis implatantio screlar plombae radialis i određena terapija koje sam se strogo pridržavala i pridržavam. Međutim, počele su se pojavljivati glavobolje, duge neprestane. . . Terapija je menjana. Glavobolje traju, slika na desnom oku je iskrivljena-nikad gore, svetleće"loptaste munje" su, gotovo, stalno prisutne. U martu 2011. Prvi laser-slika više nije kriva i nema glavobolja (napredak veliki!) , u aprilu drugi laser i istog dana iz oka počinje da cure "suze" guste, staklasto providne, zatim mlečno bele, gnojno žute i slinavo zelene! U dubini oka počinjem da osećam tup, slab, intenzivan i konstantan bol. Oko je crveno, samo se zatvara, svako jutro je ulepljeno. Na kontroli mi je zakazana revizija plombe za jun. Malo je reći da me je strah, jer mi se čini da je oporavak, ako ga i ima užasno spor. Funkcionišem gledajući na ovo levo "ambliopično" oko, na koje ne stavljam sočivo, jer nema svrhe-desno mi je bilo nosilac vida. Srah me je. Ima li pomoći mom desnom oku ili ću se do kraja života zlopatiti žmirkajući na levo? Oprostite što sam predugačka i hvala vam unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 27. 05. 2011.
    • Poštovana,
      Prognoza nakon operacije ablacije retine zavisi od stanja mreznjace i njene priljubljenosti. Sa vremenom moze serklaz da se olabavi i plomba malo popusti, pa ocekujem da se nakon revizije stanje poboljsa. Svako oko drugacije reaguje na hirursku intervenciju i na postoperativni tok, pa ne mogu da vam kazem koliko ce kod vas da se popravi vidna ostrina. Najbolje je da na kontroli razgovarate sa vasim lekarom o prognozi.